1. Lesnické mapy
1.1. Lesnické mapy a legislativa
Základním legislativním předpisem upravujícím podobu LHP a tím i lesnických map je vyhláška MZe č. 84/1996 Sb. o lesním hospodářském plánování.
§ 2 odst. c) součástí plánů jsou lesnické mapy
§5 stanovuje minimální požadavky na podobu lesnických map:
(1) Součástí lesnických map je prostorové rozdělení lesa.
(2) Závazným výchozím mapovým podkladem pro tvorbu lesnických map je katastrální mapa nebo Státní mapa 1 : 5 000 odvozená.
Lesnické mapy se zpracovávají a zobrazují v geodetickém referenčním systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK). Při zobrazení vyšších jednotek prostorového rozdělení lesa, kterými jsou oddělení, Dílec (§ 6) se pracuje s geodetickou přesností 0,0004 x M [m], kde M je měřítko mapy.
Pro tvorbu lesnických map se použijí mapové značky podle přílohy této vyhlášky . Ve vojenských újezdech je podkladem pozemková mapa vojenských újezdů. Při zobrazení lesních částí mimo situaci, je součástí lesnické mapy celkový situační nákres.
(3) Lesnickými mapami jsou mapa obrysová , porostní , typologická , těžební nebo těžebně technologická , které se vyhotovují zpravidla v měřítku 1 : 10 000 nebo větším (podrobnějším) a ostatní účelové lesnické mapy, např. organizační, dopravní, mapa dlouhodobých opatření ochrany lesa atd. Na lesnických mapách, které jsou náležitostí plánů, je vždy uvedeno měřítko mapy a přehled mapových značek.
(4) Povinnou náležitostí plánu je lesnická mapa v měřítku alespoň 1 : 10 000, zahrnující všechny vylišené jednotky prostorového rozdělení lesa, pro které je provedeno zjištění stavu lesa.