Příklad

Výpočet etátu prakticky

Praktický příklad výpočtu maximální celkové výše těžeb na lesním majetku:

1. Sumarizace údajů o lesním majetku
2. Zásoby podle HS a věkových stupňů
3. Tabulka těžebních procent mýtní těžby
4. Výpočet etátu mýtní těžby podle těžebních procent
5. Výpočet normální paseky (B)
5.1 Průměrné obmýtí a obnovní doba
5.2 Mýtní porosty a jejich průměrná zásoba (Zm)
5.3 Výpočet normální paseky (B)
6. Porovnání ukazatelů, stanovení maximální výše mýtní těžby
7. Výpočet maximální výše předmýtní těžby
8. Výpočet maximální celkové výše těžby na lesním majetku


Krok č. 1: Sumarizace údajů o lesním majetku

Abychom mohli spočítat Etát, musíme vědět, kolik hospodářských souborů bylo na lesním majetku vytvořeno, jaká je výměra jednotlivých HS a jaké jsou parametry u (obmýtí) a o (obnovní doby). Je také nutno vědět, zda je majetek větší než 500 ha a zda obsahuje lesy kategorie ochranné, a lesy obhospodařované výběrným způsobem. V následujícím  příkladu předpokládejme, že na lesním majetku jsou pouze lesy hospodářské,  nevyskytuje se výběrná forma a celková výměra je větší než 500 ha.

Následující tabulka ukazuje potřebné sumární údaje:

tab1

Na lesním majetku byly vytvořeny pouze 2 HS o celkové výměře 762,98 ha. Známe obmýtí a obnovní dobu jednotlivých HS. Udělejme si ještě představu o plošném zastoupení věkových stupňů v obou hospodářských souborech, protože tato skutečnost má na výši těžby podstatný vliv.

hs_213_550

Můžeme si povšimnout, že v HS 213 zastoupení věkových stupňů není rovnoměrné. 1. a 2. věkový stupeň převyšuje normální rozlohu, věkové stupně 3 – 7 jsou zastoupeny nedostatečně. Výrazné je nadprůměrné zastoupení starších, mýtních věkových stupňů. Rovněž HS 416 má výrazně vyšší zastoupení mýtních věkových tříd oproti normálu. Tento nadbytek je výrazný ve věkových stupních 12 – 17. V mladších věkových stupních je až na 5. VS zastoupení většinou podhodnocené.

hs_416_550

Krok č. 2: Zásoby podle HS a věkových stupňů

Dále musíme vědět, jaké zásoby máme v jednotlivých věkových stupních v jednotlivých HS. Informace o dřevinné skladbě není potřeba. Následující tabulka uvádí zásoby věkových stupňů našeho lesního majetku podle HS.

tab2

Krok č. 3: Tabulka těžebních procent mýtní těžby

Výpočet maximální celkové výše těžeb sestává z výpočtu těžby mýtní a předmýtní. Nejprve se budeme bavit o mýtní těžbě. Následující tabulka je přílohou vyhlášky č. 84/1996 Sb. o lesním hospodářském plánování. Uvádí těžební procenta členěná podle obnovní doby.

tab3

 

Krok č. 4: Výpočet etátu mýtní těžby podle těžebních procent

tab4

Těžební procenta jsou relativní čísla, kterými se násobí zásoby příslušných věkových stupňů. V našem případě věkové stupně 10-17 u hospodářského souboru 213 a věkové stupně 11-17 u hospodářského souboru 416. Výsledkem je vypočítaný etát 4 806 m3 bez kůry (b.k.) pro HS 213,  33 853 m3 b.k. pro HS 416, celkem tedy 38 659 m3 b.k. pro celý lesní majetek.

 

Krok č. 5: Výpočet normální paseky (B)

a) Průměrné obmýtí a obnovní doba

Normální paseka (B) je pojem z teorie normálního lesa. Ve zjednodušené podobě sloužila k určení plánu těžeb na určité období. Původně se vyjadřovala v plošných jednotkách, dnes ji vyjadřujeme v jednotkách objemových. Pro výpočet normální paseky (B) již nepotřebujeme rozlišovat mezi hospodářskými soubory, počítáme ji jako jeden údaj pro celý lesní majetek bez ohledu na členění na HS.

Přesto pro její výpočet potřebujeme znát obmýtí a obnovní dobu majetku. Protože se tyto údaje vztahují k hospodářským souborům, vyčíslíme pro potřeby výpočtu normální paseky tzv. „průměrné plošně vážené obmýtí a obnovní dobu“.

Výsledné údaje zaokrouhlíme na celá decennia a získáme  prům. obmýtí = 130 let, prům. obnovní doba = 40 let.

tab5_550

 

b)  Mýtní porosty a jejich průměrná zásoba (Zm)

Mýtní porosty z pohledu normální paseky (B) jsou takové porosty, které spadají do období staršího než , tedy v našem případě 130 – (40/2) = 110. Mýtními porosty tedy budou porosty věkových stupňů 12. a starších. Nyní musíme zjistit průměrnou hektarovou zásobu takovýchto porostů.

tab6

Průměrná zásoba se bude rovnat podílu zásoby a plochy mýtních  porostů, tedy 68 676/202,18 = 340 m3 b.k.

 

c) Výpočet normální paseky (B)

Normální paseka se vypočítá podle vzorce:

image004
kde: P – plocha porostní půdy lesního majetku, image013 –  průměrné obmýtí, Zm  – zásoba mýtních porostů, 10 – délka platnosti LHP.
V našem případě dostaneme po dosazení B = (762,98/130)*340*10 = 19 955 m3 b.k.

Krok č. 6: Porovnání ukazatelů, stanovení maximální výše mýtní těžby

Vyhláška č. 84/1996 Sb. stanoví, že ukazatel těžební procento je ukazatelem hlavním, normální paseka ukazatelem korekčním. Výsledná celková výše těžeb se nesmí od hodnoty vypočítané podle těžebních procent lišit více, než ± 10%.

V našem případě je to tedy rozmezí 38 659 m3 b.k. ± 10%, což prakticky znamená rozpětí od 34 793 do 42 525 m3 b.k.
Zároveň by se výše těžby neměla odchýlit od normální paseky o více než ± 20%, což v praxi znamená rozpětí 19 955 ± 20 %, tedy od 15 964 do 23 946 m3 b.k.

Dodržet zároveň obě dvě podmínky nelze, protože vzniklé intervaly se nepřekrývají, jak ukazuje následující graf.
V našem případě se proto maximální výše mýtní těžby stanoví na spodní hranici intervalu t% ± 10 %, tedy na hodnotu 34 793 m3 b.k. (neboť máme nadbytek mýtních porostů).

image005

 

Krok č. 7: Výpočet maximální výše předmýtní těžby

Předposledním krokem je výpočet výše předmýtních těžeb. Je možno je spočítat:

Ø induktivně (jako součet objemů navržených výchovných zásahů v jednotlivých porostních skupinách)

Ø deduktivně pomocí tzv. probírkových intenzit uvedených v následující tabulce:

tab7_550

 

Porosty je nutno sumarizovat podle věkových stupňů, dřevin a stupně zakmenění. Pokud není příslušná dřevina v tabulce uvedena, počítá se probírková intenzita podle dřeviny příbuzné v tabulce uvedené. V našem případě použijeme metodu lépe vystihující skutečné poměry lesního majetku a navrhneme předmýtní těžbu induktivním způsobem.

Její výše činí 9 729 m3 b.k.

Krok č. 8: Výpočet maximální celkové výše těžby na lesním majetku

Nyní můžeme přistoupit k sečtení dosavadních výsledků:
Výše mýtní těžby……………………………………………………………………………………….. 34 793 m3b.k.
Výše předmýtní těžby…………………………………………………………………………………… 9 729 m3b.k.
Navýšení o předpokládaný podíl nahodilých těžeb (až 20% předmýtních těžeb)……  1 946 m3 b.k. Celkem……………………………………………………………………………………………………….. 46 468 m3 b.k.

Výsledné číslo je hodnotou, kterou vlastník nesmí překročit za 10 let platnosti LHP. Pokud např. vznikne kalamitní nahodilá těžba, musí regulérní úmyslné těžby zastavit tak, aby celkovou těžbu nepřekročil. Výjimku může povolit pouze orgán SSLH.