Stanovení etátu metodou strukturně bohatých lesů

Obsah

1. Metoda celkového běžného přírůstu (CBP)

2. Metoda Mélardova


K odvození těžebního etátu, ke stanovení intenzity těžby při výchovných a obnovních zásazích, pro kontrolu dopadu těchto pěstebních opatření na lesy v jednotlivých typech vývoje lesa v zařizovaném lesním hospodářském celku a pro sledování vývoje sukcese potřebuje hospodářská úprava lesů na bázi provozní inventarizace mít k dispozici výsledky hospodaření z dlouhodobě sledovaných a v pravidelných intervalech měřených objektů – demonstrační ploch, popř. ploch pro trvalé pozorování. Při přechodu na novou metodu hospodářské úpravy lesů na bázi provozní inventarizace se zpočátku nedá těžební etát stanovit zcela spolehlivě, i když se k odvození běžného přírůstu hroubí použije růstového modelu. Teprve po několika decenniích se při stanovení etátu dospěje ke spolehlivým údajům o jeho výši. Pokud se bude zařizovat hospodářský celek, který se nachází v pokročilé fázi přechodu k lesům s bohatou strukturou, pak se musí při stanovení etátu na základě odhadnutého přírůstu postupovat zvlášť obezřetně a zpočátku netěžit plnou výši zjištěného běžného přírůstu. Proto se v literatuře doporučuje pro první decennium stanovit etát zhruba ve výši 0,8 běžného přírůstu hroubí v lesním hospodářském celku. V zařizovaných hospodářských celcích, ve kterých je zcela nerovnoměrné zastoupení růstových fází, je nutno pečlivě uvážit nejen výši cílové zásoby, ale i délku vyrovnávací doby, tj. doby, po níž se bude budovat nebo odbourávat zásoba hroubí v lesním hospodářském celku. Koncem doby vyrovnávací se zjistí, zda skutečná zásoba se již přiblížila zásobě cílové. Odhadne se, zda bude možno už v dohledné době dosáhnout optimální zásoby, která by se s určitým kolísáním měla již na své výši nadále udržet, nebo zda bude nutno zvolit ještě delší vyrovnávací období.

1. Metoda celkového běžného přírůstu (CBP)

Pro výpočet celkové maximální výše těžeb (TC) bývá používán vzorec z přílohy č.5 vyhlášky MZe ČR č. 84/1996 Sb. – pro výpočet celkové výše těžeb pro lesy obhospodařované hospodářským způsobem výběrným (při vědomí často nevyhovující struktury zásob porostů):

TC = (CBP + (Zs-Zn)/a) . t, kde

TC – ukazatel těžby celkové na dobu platnosti LHP – zpravidla 10 let,

CBP – zjištěný celkový běžný přírůst roční v m3,

Zs – registrovaná porostní zásoba skutečná,

Zn – vzorová (normální) porostní zásoba odvozená ze vzorové křivky stromových četností,

a – vyrovnávací doba – zpravidla kolem 50 let,

t – doba platnosti LHP (zpravidla 10).

CBP se pak zjistí ze vztahu:

CBP = (Z2 + Tt – Z1 – D)/t, kde

Z1 – inventarizovaná zásoba předchozí v m3,

Z2 – inventarizovaná zásoba současná v m3,

Tt – celková těžba za inventarizované období v m3,

D – dorost do kmenoviny, který za inventarizované období překročil registrační hranici v m3,

t – interval mezi inventarizacemi – počet let.

2 . Metoda Mélardova

Metoda je vhodná pro hospodářskou úpravu lesa na přechodu mezi lesem pasečným a mezi lesem výběrným. Výpočet je prováděn podle vzorce:

e = VB : a/3 + ½ VB  . t  +  1/q . (VM  +  VJ) . t´, kde

e  – celkový roční etát,

VB – zásoba starých (silných a velmi silných) stromů, tloušťkové stupně 38 a výše,

VM – zásoba středně starých (středně silných) stromů, tloušťkové stupně 26, 30, 34,

VJ – zásoba mladých (slabé stromy a podružný porost) stromů, tloušťkové stupně 10, 14, 18, 22 a  –  vyrovnávací doba (50 let).

t  –  přírůstové % starých stromů,

t´ –  přírůstové % středně starých a mladých stromů,

1/q  –  podíl přírůstu středně starých a mladých stromů určených k těžbě (ve výpočtech uvažována 1/3 přírůstu).

V klasickém užití se považuje za normální poměr zásob v tloušťkových třídách slabých, středních a silných 2 : 3 : 5.