Cíl cvičení: Pochopit smysl a principy výpočtu etátu.
Po absolvování tohoto cvičení by student měl být schopen: Zpracovat formulář č. 2 seminární práce – Výpočet maximální celkové výše těžeb.
Návaznost na teorii: Dotazy etátu, Etát, Tvorba dotazu, Tvorba formuláře.
Návaznost na zadání seminární práce: Specifikace dotazů etátu; návaznost je přímá, z tohoto cvičení se zpracovává povinný výstup.
Videomanuál: Etát – část první, Etát – část druhá
Konkrétním výstupem cvičení je zpracování formuláře „Stanovení maximální celkové výše těžeb„.
Formulář zpracujte podle níže uvedeného vzoru:

Chcete mít jistotu, že máte správně zapsané dotazy na vaši databázi? Chcete mít jistotu, že máte výsledky správně? Pak neváhejte a stáhněte si výukovou databázi. V případě, že výsledky vašich dotazů nad výukovou databází jsou identické s těmi, které prezentujeme níže, pak máte téměř 100% jistotu, že budete mít i vaše výsledky správně. Samozřejmě pokud je provedete nad svými daty… Výsledky dotazů vztahujících se k problematice dotazů etátu nad výukovou databází: ![]() |
Vzhledem ke skutečnosti, že daná problematika je na výpočet poměrně náročná, a také z důvodu její důležitosti, přinášíme podrobný návod na její zpracování:
Část A: Výpočet na podkladě těžebních procent
1. Vytvoření tabulky těžebních procent a editace
2. Aktualizace těžebních procent v databázi plánu
3. Výpočet etátu mýtní těžby podle těžebních procent
4. Výpočet etátu v lese ochranném
5. Výpočet etátu předmýtní těžby
6. Stanovení ukazatele maximální celkové těžby
Část B: Výpočet pomocí normální paseky
7. Průměrné obmýtí a průměrná obnovní doba
8. Průměrná zásoba mýtních porostů
9. Výpočet normální paseky
10. Porovnání těžebních ukazatelů
11. Stanovení maximální celkové výše těžby
1. Vytvoření tabulky těžebních procent a editace
Nejdříve vytvoříme podkladovou tabulku pomocí vytvářecího dotazu. Tato tabulka bude obsahovat údaje težebních procent, tedy informaci o tom, kolik procent zásoby v hospodářském souboru se v jednotlivých věkových stupních, ve kterých připadá v úvahu obnovní těžba, bude těžit. Podkladem pro vaši práci bude přehled těžebních procent, který najdete pod tímto odkazem.
Přepněte se v MS Access do záložky Dotazy a založte nový dotaz v návrhovém zobrazení. Vyberte tabulku ETAZ. Do dotazu vyberte pole VS (věkový stupeň), OBMYTI a OBN_DOBA. Zapněte funkci souhrny! Jako typ dotazu zvolte vytvářecí dotaz. Jméno nové tabulky zvolte Těžební procenta.

Dotaz zavřete, přepněte se do záložky Tabulky a nově otevřenou tabulku Těžební procenta otevřete v návrhovém zobrazení. Přidejte nové pole M_TEZ_PROC (zkratka pro modelové těžební procento) a jako datový typ zvolte číslo.
Přidání pole M_TEZ_PROC a definování datového typu (návrhové zobrazení):
![]() | Výsledek – datové zobrazení:
![]() |
Nyní do prázdného pole těžebních procent vyplníte těžební procenta. Abyste si práci zjednodušili, vyberte vždy jen jedno obmýtí a obnovní dobu. Využijte k tomu funkci filtrů. Pokud máte tabulku Těžební procenta zobrazenou před sebou na obrazovce, klikněte na liště ikon na následující tlačítko:




![]() | ![]() |
Tedy, jinými slovy, obnovní těžba začne podle těžebních procent již v 8. věkovém stupni, ze kterého se vytěží 4% zásoby, z 9. věk stupně 30% atd. Od 12. věk. stupně se již bude těžit celý objem zásoby.
Pokud takto vyplníte procenta pro jedno obmýtí a jednu obnoví dobu, použijte znovu filtr a vyberte jinou kombinaci a znovu vyplňte procenta. Takto postupujte, dokud nevyčerpáte všechny kombinace. Pokud se tak stane, tabulku zavřete a přepněte se do záložky dotazy.
2. Aktualizace těžebních procent v databázi plánu
Abychom mohli vypočítat Etát, musíme hodnoty těžebních procent aktualizovat (rozuměj nakopírovat) do databáze LHP (do tabulky ETAZ, pole M_TEZ_PROC). Budeme tedy sestavovat aktualizační dotaz a s jeho pomocí hodnoty těžebních procent podle věkového stupně, obmýtí a obnovní doby aktualizovat v tabulce ETAZ, poli M_TEZ_PROC.
Zvolte tedy jako zdrojové tabulky dotazu ETAZ a Těžební procenta. Vytvořte vazby mezi poli VS, OBMYTI a OBN_DOBA.
Dole do pole „Aktualizovat do“ pomocí Tvůrce výrazů vyberte z tabulky Těžební procenta pole M_TEZ_PROC. Klikněte na červený vykřičník a potvrďte zápis hodnot.

3. Výpočet etátu mýtní úmyslné těžby podle těžebních procent
Pomalu se blížíme k cíli. Nyní je nutno pronásobit zásoby jednotlivých etáží hodnotami těžebních procent. Protože pole zásoba etáže neexistuje, musíme využít pole DR_ZAS_CEL z tabulky DREVINA. Dále v dotazu použijeme tabulku ETAZ.
Dotaz bude mít tři sloupce, přičemž první dva vytvoříme jednoduše vložením polí z tabulek DREVINA, respektive ETAZ. Pole třetí bude výpočtové, vzorec je třeba zapsat buď ručně, nebo pomocí Tvůrce výrazů.

4. Výpočet etátu v lese ochranném
V lese ochranném se etát dle vyhlášky č. 84/1996 Sb. zjišťuje induktivním způsobem (viz základní pojmy). V praxi to vypadá tak, že se sečtou návrhy objemu mýtní těžby pro všechny etáže spadající do ochranného lesa. Dotaz na výpočet může vypadat následovně:

Dotaz uložte jako 73. Pokud na našem majetku není žádný ochranný les a výsledkem dotazu je prázdná buňka, otevřete dotaz ještě jednou v návrhovém zobrazení a upravte jej podle následujícího vzoru.
Návrhové zobrazení – úprava prázdné hodnoty pole na nulu.
(Pokud bychom toto neprovedli, měli bychom problém při sčítání tohoto pole s polem jiným…) ![]() | Výsledek upraveného dotazu:![]() |
Je důležité, aby výsledek dotazu bylo číslo, i když to bude nula. V dalších krocích se totiž výsledky budou sčítat a se sčítáním prázdných polí jsou problémy.
5. Výpočet etátu předmýtní těžby
Etát výchovné těžby se stanovuje jako součet navržených výchovných zásahů v jednotlivých etážích, tedy induktivně. Pouze pokud návrh probírek nebyl v rámci plánu proveden, provede se výpočet deduktivně. To ale není náš případ – toto provádět nebudeme.
Je třeba dotazem sečíst objem všech probírek na majetku ve vašem zadání. To svedete bez nápovědy, že ano?
Dotaz uložte pod číslem 74.
6. Stanovení ukazatele maximální celkové těžby
Zpracujte si ještě jeden dotaz, který se vám bude následně při tvorbě výsledného formuláře hodit. Tím jsou hodnoty návrhu etátu povýšené a ponížené o 10%:

Dotaz uložte pod číslem 75. Tím jsme na konci výpočtu etátu podle těžebních procent.
Nyní provedeme výpočet normální paseky.
Normální paseku používáme jako korekční faktor při výpočtu a stanovení výsledné hodnoty etátu. Výsledek porovnáme s hodnotou návrhu etátu mýtní úmyslné těžby (viz výše) a stanovíme konkrétní návrh etátu tak, že pokud je hodnota návrhu etátu podle těžebních procent vyšší než hodnota podle normální paseky, pak říkáme, že na dananém majetku máme nadbytek mýtních porostů a etát stanovíme na jeho spodní hranici (v opačném případě naopak).
Výhodou výpočtu normální paseky je především ten fakt, že již nepotřebujeme rozlišovat mezi hospodářskými soubory a že ji tedy počítáme jako jeden údaj pro celý majetek bez ohledu na členění HS! K podrobnějšímu studiu výpočtu doporučujeme využít následující postup, níže uvedené řešení vychází právě z tohoto zdroje.
Normální paseku vypočteme podle známého výrazu:

7. Průměrné obmýtí a průměrná obnovní doba
Nejdříve si zpracujeme tzv. podkladový dotaz, na základě kterého pak vypočítáme průměrné obmýtí a průměrnou obnovní dobu za celý majetek. Nezapomeňte, že se v tomto případě musí jednat o průměrně plošně vážené obmýtí a obnovní dobu!

Dotaz si uložte pod číslem 76.
A nyní již z tohoto podkladového dotazu vypočteme průměrné plošně vážené obmýtí – dotaz si uložte pod číslem 76a:

Následuje výpočet průměrné obnovní doby – dotaz uložte pod číslem 76b:

8. Průměrná zásoba mýtních porostů
Abychom mohli spočítat průměrnou zásobu mýtních porostů, musíme nejdříve definovat, co to mýtní porosty vůbec jsou. Jinými slovy musíme stanovit okamžik (VS – věkový stupeň), od kterého je budeme nazývat porosty mýtními (určenými k těžbě mýtní úmyslné). Potřebujeme tedy vyjádřit počátek průměrné obnovy. Od toho okamžiku pak budeme porosty považovat za porosty mýtní (a samozřejmě všechny porosty starší).
Počátek průměrné obnovy stanovíme následovně (dotaz si uložte pod číslem 77).

Dále musíme vypočítat plochu a zásobu mýtních porostů. Podílem těchto dvou hodnot pak získáme průměrnou zásobu mýtních porostů.
Plochu mýtních porostů stanovíme následovně – dotaz uložte pod číslem 78a:

Zásobu mýtních porostů vypočteme obdobně jako ve výše uvedeném příkladu – dotaz si uložíme jako 78b:

A nyní již můžeme vypočítat průměrnou zásobu mýtních porostů. Vytvořte si následující dotaz a uložte jej pod číslem 78.

9. Výpočet normální paseky
Nyní již máme všechny potřebné podklady k tomu, abychom mohli vypočítat velikost normální paseky. Dotaz na její výpočet pak bude vypadat následovně:

Dotaz si uložte pod číslem 79.
Tak jako v případě výpočtu návrhu etátu podle těžebních procent, tak i v tomto případě si vypočítáme ještě dolní a horní hranici normální paseky, tj ± 20%.

Dotaz si uložte jako 79a.
10. Porovnání těžebních ukazatelů
K posouzení těžebních ukazatelů zpracujte ještě jeden dotaz, kterým z dat plánu vyjádříte velikost plánem navžené výše těžby obnovní, tj. tzv induktivní etát:

Dotaz uložte pod číslem 80. Bude se vám hodit při zpracování finálního formuláře z této problematiky.
11. Stanovení maximální celkové výše těžby
Jak již bylo konstatováno v úvodu této části. K návrhu maximální výše těžby pro daný majetek je nutno znát velikost těžebního ukazatele podle těžebních procent. Následně je nutno vyjádřit jeho intervalové rozpětí (tj. ± 10%). Tuto hodnotu je nutné poměřit s velikostí normální paseky (a jejím intervalovým rozpětím, tj. ± 20%). Bylo stanoveno, že normální paseka má pouze korekční charakter, tzn. že podle její velikosti a velikosti návrhu etátu podle těžebního procenta se stanoví, zda návrh etátu budeme navrhovat na jeho spodním či horním intervalovém rozpětí. Výsledek stanovené maximální celkové výše těžby pro daný majetek umístíme do formuláře VI: Stanovení maximální celkové výše těžeb.